Jakie są różnice w Pit 36 a Pit 37?

Posted by on lut 10, 2014 in | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż dużo obywateli nie jest przekonanych, jaka deklaracja ich dotyczy. Nierzadko pojawia się pytanie, która istnieje rozbieżność między pit 36 a pit 37 i jaki spośród nich należy przekazać do urzędu skarbowego.

Skąd wziąć formularz?

Najłatwiej będzie oddać pit 37 online poprzez bezpłatne programy do obsługi PIT. Stanowi to najprostszą metodę, ażeby w łatwy i szybki sposób, bez ruszania się z domu załatwić wszelkie formalności. Procedura jest niezwykle łatwa, a większa część programów udostępnia instrukcję krok po kroku, pomagającą to zajęcie. Wiele osób jest zadowolonych, że istnieje interaktywny pit 37 i możliwość uzupełniania informacji i korekty błędów na bieżąco. Plik wygląda prawie jednakowo jak pdf, jednakże możemy wykonać go elektronicznie, a po dokonanej edycji wydrukować. Jeżeli jednakże nie jesteśmy zwolennikami takich podejść, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy potrafili zdjąć i wydrukować pusty, zdolny do uzupełnienia druk. Potrzebuje to raczej większego wkładu pracy, a każdy błąd worzyć będzie konieczność ponownego wydrukowania formularza i własnego uzupełniania od początku. Ostatnią, lecz kosztującą najwięcej nakładu pracy opcją jest uzyskanie wydrukowanego formularza (najlepiej wraz z kilkoma dodatkowymi kopiami) prosto z najbliższego urzędu skarbowego. W identyczny sposób możemy wykonać większość pozostałych druków w obecnym PIT-36. Pracodawcy, na których widnieje obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, też mogą wykonać pit 11 przez internet.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa są w stanie z detalami określić, kto powinien użyć ten formularz przy tworzeniu deklaracji podatkowej. Wśród wymienionych osób są te, które otrzymały dochody na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z tytułu: wynagrodzeń i pozostałych dochodów ze stosunku pracy, dochodów z inicjatywy wykonywanej osobiście, emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków finansowych z ubezpieczenia społecznego, dochodów z praw autorskich i innych praw majątkowych. Do ostatniej kategorii kwalifikują się jeszcze osoby, które nie pomniejszają zysków o straty z lat ubiegłych, nie są w obowiązku doliczać zysków małoletnich dzieci, a także nie posiadały pozarolniczej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na wszystkich zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów wydrukowało do pit37 objaśnienia w postaci broszury. Spośród niej potrafimy się szczegółowo dowiedzieć, kto oraz na których zasadach powinien dokonać dokładnie ten formularz.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została stworzona dla PIT-36 (i wielu pozostałych dokumentów). Dowiemy się, że dotyczy osób fizycznych, które: niezależnie od ilości źródeł dochodów prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej czy posiadały działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Obywatele zobowiązani do wykorzystania formularza PIT-36 dochody mogli jeszcze uzyskać z najmu, dzierżawy lub z różnych umów o podobnym charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach i ze źródeł położonych za granicą. Deklaracja ta będzie również wskazana w wypadku zysków, od jakich podatnicy byli zobowiązani osobiście opłacać zaliczki na podatek, a także dla zysków z różnych źródeł, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od jakich ani płatnik, ani podatnik nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek. Jak napisano w broszurze, formularz PIT-36 poświęcony jest jednocześnie dla podatników opodatkowujących swoje przychodów indywidualnie, jak i wspólnie z dochodami małżonka czy w formie przewidzianej  dla ludzi samotnie wychowujących dzieci. Szczegóły dotyczące łącznego opodatkowania małżonków są w tekście widocznym na stronie Ministerstwa Finansów.

Elementarna różnica między oboma formularzami dotyczy źródła wykazywanych w nich przez podatników przychodów. Większą część osób zajmować będzie formularz PIT-37, który weźmie pod uwagę fakt uzyskiwania przychodów z pracy czy pozostałych źródeł, kiedy występuje osoba opłacająca wynagrodzenie oraz opłacająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest przydzielony do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, na które nałożono skalę podatkową na prawdach uniwersalnych.

Sprawdź! program pit 38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>