Jak najszybciej rozliczyć się z Pit 36

Posted by on lut 15, 2014 in | 0 comments

Obywatele bez względu na miejsce zatrudnienia, wiek i doświadczenie co roku stają twarzą w twarz z koniecznością oddania zeznania skarbowego. W gąszczu przepisów łatwo się zgubić. Podpowiadamy, co osiągnąć, żeby rozliczenie roczne pit 36 przebiegło bez błędów.

Pit 36 - dla kogo

Instrukcja do pit 36 wydana na stronie Ministerstwa Finansów jako osoby zobowiązane do przedstawienia oświadczenia o wysokości osiągniętego wpływu (poniesionej straty) określa obywateli, którzy:

  • prowadzili: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na uniwersalnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na całych zasadach przy użyciu skali podatkowej,
  • otrzymali wpływy: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z różnych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na całych zasadach, z jakich byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, ze źródeł zysków położonych za granicą, z pozostałych źródeł, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach przy użyciu skali podatkowej, z jakich ani płatnik, ani podatnik w czasie roku skarbowego nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek,
  • korzystają ze zwolnienia na zasadzie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
  • są zmuszeni dokonać doliczenia na zasadzie art. 44 ust. 7f ustawy,
  • są obowiązani zaliczyć do własnych przychodów dochody małoletnich dzieci,
  • pomniejszają dochód o straty z lat ubiegłych,
  • wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 oraz 30a ustawy, jeśli podatek tenże nie został odebrany przez płatnika,
  • wykazują należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30e ustawy.

 

Najszybciej przez Internet

Błyskawiczna droga do złożenia deklaracji podatkowej to nadanie tzw. e-deklaracji. Pit 36 przez internet oddać wolno dosłownie w kilka minut, bez konieczności tracenia czasu na dojazd do urzędu skarbowego oraz oczekiwanie w kolejce. Użycie tego rewolucyjnego rozwiązania nie jest ciężkie, a ponadto stworzone oraz dobrane w tym celu programy praktycznie likwidują ryzyko popełnienia błędu.

 

 

Jak wypełnić pit 36

 

przykład ulokowany poniżej przedstawia swoisty niezbędnik do wyliczenia.

 

CZĘŚĆ A

Rozliczenie roczne pit 36 obywatel rozpoczyna od uzupełnienia pól zawierających pytania o: identyfikator podatkowy, wybór sposobu opodatkowania (indywidualnie, wraz z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko), rok, cel zeznania i adres urzędu skarbowego typowy dla miejsca zamieszkania.

CZĘŚĆ B

Kolejne dane pozwalające na identyfikację jednostki składającej zeznanie. 

CZĘŚĆ C

W tej partii pit 36 druk 2013 podatnik informuje o skorzystaniu ze zwolnienia w podatkach w ramach tak zwanego kredytu skarbowego. Traktuje to osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (po wykonaniu wymaganych warunków).

CZĘŚĆ D

Podatnik staruje od wyliczenia, powypełnieniu których w późniejszej części otrzyma wiadomość, czy jest zobowiązany dopłacić podatek, czy dostanie jego zwrot. Tę część programu pit 36 druk 2013 uzupełnia się na kanwie innych dokumentów, m.in. druków plus pitów przejętych od różnych obywateli oraz w przypadku utrzymywania działalności gospodarczej z księgi przychodów plus rozchodów oraz ksiąg rachunkowych.

CZĘŚĆ E

Następne obliczenia, podczas których przeprowadza się odliczenia od przychodu zwolnionego, strat i składek na ubezpieczenie społeczne.

CZĘŚĆ F

Płatnik odlicza od zysku zwolnienia takie jak: ulga na internet, na dzieci, zniżki powiązane z mieszkaniem i domem, rehabilitacyjne, odliczenia z tytułu przekazanych subwencji.

CZĘŚĆ G

Wymaga wykazania stawek zwiększających przesłanki opodatkowania lub zmniejszających szkodę, jeśli podatnik utracił prawo do wcześniejszych pomniejszeń.

CZĘŚĆ H

Ten fragment pit 36 druk 2013 to miejsce na obliczenie podatku.

CZĘŚĆ I i J

To partia pit 36, w jakiej możemy dokonać rozliczenia od podatku, wypełniając wcześniej – jeżeli posiadamy jakieś zniżki – załączniki PIT/O i PIT/D. Oprócz tego odliczamy w tej części opłatę na ubezpieczenia zdrowotne, także te poniesione podczas np. pracy zagranicą, jeśli takowe zostały za nas opłacone.

CZĘŚĆ K

Ta partia, odkrywa czy obywatel ma urzędowi skarbowemu zapłacić podatek, czy ma zwrot nadpłaty.

CZĘŚĆ L

To strona dotycząca zryczałtowanego podatku dochodowego, który w myśl uchwały wypełniają osoby które nie mają stałego miejsca zamieszkania na obszarze Polski i posiadają wpływy bez pośrednictwa płatników.

CZĘŚĆ M, N

Część M wypełniają osoby, które będąc podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie były zobowiązane do zaliczenia ich do środków trwałych. Część N dotyczy należnych za poszczególne miesiące lub kwartały zaliczek na podatek wykazanych w części J, które podatnik powinien wpłacić za dany rok podatkowy.

Rozliczenie roczne pit 36 nie jest takie okropne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim musimy dokładnie zapoznać się z wiadomości na dokumencie. Dobrze jest również zachować ten tekst i wrócić do niego przed podjęciem pracy nad deklaracją podatkową. Instrukcja do pit 36 ułatwi przebrnięcie przez poszczególne rubryki. Pomocne może również być zapamiętanie danych, że najłatwiej będzie wysłać pit 36 przez internet.

Zobacz też! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>