Formularze PIT

Jeśli rozliczasz się z podatku po raz pierwszy, lub nie jesteś pewny który formularz wybrać przeczytaj tekst i rozwiej wszelkie swoje wątpliwości. Podpowiemy jakie druki Cię dotyczą i jaki sposób wybrać, żeby wypełnić je poprawnie. Pamiętaj, żeby pilnować  terminów, bo nie dla wszystkich podatników są one takie same.

Formularze PIT 36

Obowiązuje osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Wśród nich można wyróżnić: osoby prowadzące specjalną produkcje rolną i rozwijającą pozarolniczą działalność gospodarczą, oraz podatnicy, którzy zarabiali za granicą, lub pozyskiwali zyski z najmu i podnajmu i rozliczają się samodzielnie.

Formularze PIT 37

Jest to najpopularniejszy z formularzy, bo dotyczy największej liczby składających deklaracje. Dotyczy podatników, którzy są gdzieś zatrudnieni i nie rozliczają się z podatku w pełni samodzielnie. Jeśli jesteś jedną z osób, które są pracownikami, powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy PIT 11. Zawiera on niezbędne informacje, które pozwolą Ci wypełnić własny formularz. Czas na dokonanie rozliczenia masz do końca kwietnia 2014 roku.

Formularze PIT 38

Został przeznaczony dla osób, które zyskały jakieś profity z powodu gry na giełdzie.

Formularze PIT 39

Pomyślany o osobach, które sprzedały majątek w postaci np. nieruchomości. Dotyczy również osób, które zyskały profity od sprzedaży praw majątkowych lub odziedziczyły spadek.

Wybierając odpowiedni formularz, pamiętaj, że nie musisz wypełniać druków wyłącznie w postaci tradycyjnej. Pamiętaj, że wszystkie PITy dostępne są bez żadnych opłat w sieci. Dodatkowo wypełnisz je szybko i bez błędów przy użyciu programu PIT Pro.