Pomoc Organizacjom Pożytku Publicznego

Posted by on kwi 2, 2014 in Artykuły | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w naszym kraju. Organizacja ta ma obowiązek być zapisaną na legalnej liście tego typu instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z szansy przesłania części płaconego podatku dochodowego mogą skorzystać tacy podatnicy, których przychody nie są zwolnione z wymogu opodatkowania. Mogą to zrobić osoby rozliczające się przez standardowy formularz pit 37 do wydruku, płacące podatek liniowy, deklarujące się ryczałtowo od przychodów ewidencjonalnych etc. W druku pit 37 doc albo innych wyznajemy chęć przeznaczenia 1% podatku, piszemy kwotę i wprowadzamy nazwę instytucji, wobec której mają zostać przelane pieniądze. Samą czynność przelania pieniędzy na wskazane konto dokonuje naczelnik urzędu skarbowego, zmniejszając ją o należność przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

Nade wszystko musimy wypełnić formularz pit 37 do pobrania albo w postaci papierowej lub zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i odszukać wymaganą rubrykę. W dwa pola trzeba wprowadzić numer KRS organizacji, na rzecz której chcemy przekazać pieniądze oraz sumę, która nie może przekroczyć 1% (może poza tym być niższa). Możemy też zaznaczyć, w jakiej intencji mają być przeznaczone pieniądze. W owy sposób zobowiązujemy się oddać pomoc konkretnemu dziecku, konkretnej czynności czy ruchowi. Szczególnie ważne jest poprawne wprowadzenie informacji do pit 37 druk pdf z uwagi na brak opcji ich korekty. Jeżeli wprowadzimy błąd, pieniądze nie będą dostarczone odpowiedniej organizacji pożytku publicznego.

Kwota pomocy

Na pojedynczym rozliczeniu PIT podatnik może odpisać 1% wyłącznie dla jednej organizacji. Nie ma możliwości dzielenia tej wartości pomiędzy kilkoma instytucjami. Jeżeli podatnik deklaruje się na więcej niż jednym formularzu, w każdym może przeznaczyć 1% i zasilić konto innej instytucji. Pieniądze zostaną przesłane jedynie w przypadku, gdy podatnik zapłaci narzucony podatek w odpowiedniej kwocie. Przekazywaną kwotę musimy zaokrąglić do całych dziesięciu groszy w dół. Przykład: gdy do spłacenia mamy 48,18zł, przekazujemy 48,1zł.

Spóźnialscy

Podatnicy, planujący wesprzeć OPP, powinni nie dopuścić do spóźnienia. Osoby, jakie będą zwlekały z zeznaniem podatkowym albo spłatą należnego podatku za długo, utracą prawo do przepisania 1%. Lepszą metodą jest choćby złożenie pustego zeznania i dołączenie korekty w ciągu miesiąca, aniżeli opóźnienie. Warunkiem koniecznym jest też spłacenie w całej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę wyliczenia kwoty, która ma zostać przekazana na racje organizacji pożytku publicznego, w okresie dwóch miesięcy od przedawnienia terminu dla wysłania formularza podatkowego. Zaznaczmy, że podatnicy rozliczający się ryczałtowo, mają termin do 31 stycznia danego roku, tymczasem pozostali do 30 kwietnia.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej możemy przeczytać aktualną listę organizacji pożytku publicznego, które mają prawo do otrzymania 1% podatku. Do dnia 15 grudnia roku podatkowego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej zamieszczony musi zostać wykaz organizacji pożytku publicznego, według stanu w dniu 30 listopada. Jeżeli organizacja nie zamieściła numeru rachunku bankowego lub zmieniła go w czasie od 15 marca do 31 lipca roku kolejnego po podatkowanym roku podatkowym, naczelnik urzędu skarbowego odstępuje od przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie znajdą się instytucje, które mają powiązanie z wyrobów z przemysłu paliwowego, elektronicznego, tytoniowego, spirytusowego, piwowarskiego, winiarskiego i innych alkoholowych wyrobów o zawartości alkoholu przekraczającej 1,5% i wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem takich metali lub handlu owymi wyrobami.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale też nic nie tracimy. Możemy jednak wskazać, do kogo pójdą pieniądze. Gdy nie wybierzemy konkretnej działalności, pieniądze dotrą do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>