Podatek od giełdy – Pit 38

Posted by on kwi 20, 2014 in Artykuły | 0 comments

Podatki dotyczą każdego, również inwestorów giełdowych, którzy osiągniętym zyskiem rok rocznie muszą się dzielić z budżetem państwa. W tym artykule prezentujemy podstawową wiedzę związaną z pit 38, którą musi mieć każdy posiadacz papierów wartościowych i ten, kto rozważa zakup akcji czy obligacji.

 

Instrukcja do pit 38

 

Dokładną instrukcję możemy znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Udogodnieniem dla inwestora będzie wzięty od biura maklerskiego PIT-8C, na bazie którego rozliczamy deklarację PIT-38. Do każdego rachunku papierów wartościowych jest organizowany osobny PIT-8C. To znaczy, że kiedy inwestor posiada kilka rachunków maklerskich, na których w rozliczanym roku podatkowym miał miejsce obrót, dostanie kilka odrębnych deklaracji PIT-8C. W takim razie wszelkie zyskane dochody powinno się uwzględnić na jednym formularzu PIT-38 poprzez zsumowanie ich.

Pomimo realizowanych transakcji na rynku papierów wartościowych, w roku podatkowym nie zawsze udaje się osiągnąć dochód. Warto jednak wiedzieć, że czasami także i w takich wypadkach inwestorzy są zobowiązani do złożenia deklaracji podatkowej. Co jest korzystne, inwestorzy którzy w poprzednich latach "pochwalili się" fiskusowi stratą, mogą na określonych zasadach odjąć jej wartość od uzyskanego w konkretnym roku dochodu.

Pit 38 – dla kogo

 

Podatek od giełdy lub podatek giełdowy to typ podatku dochodowego dla podatników fizycznych, regulowany w szczególności przez art. 30a oraz 30b ustawy dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, wliczany do kategorii podatków od zysków kapitałowych. Bez względu na wysokość dochodu obowiązuje dla niego 19 procentowa  stawka (brak progresji). Podatek ten bywa naliczany chociażby od dochodów uzyskanych z inwestycji w akcje, obligacje, kontrakty terminowe czy prawa poboru. Co trzeba wiedzieć, dochody giełdowe nie są łączone z dochodami pozyskanymi z pozostałych źródeł (poza sytuacją, gdy dochody giełdowe są pozyskiwane w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej). To znaczy, że strata poniesiona na giełdzie nie może pomniejszyć podatku spłacanego np. w związku z dochodem pozyskanym z okazji umowy o pracę.

 

Płatnikiem pitu-38 może być zarówno sam inwestor, jak również bank, fundusz inwestycyjny czy spółka. W przypadku dochodu uzyskanego w rezultacie sprzedaży papierów wartościowych każdorazowo naliczony podatek musi jednak odprowadzić inwestor (a także wypełnić odpowiednią deklarację podatkową). W takim wypadku będzie to pojedyncza opłata, już po zamknięciu roku podatkowego.

W jaki sposób można pomniejszyć kwotę podatku o stratę z lat ubiegłych?

Podatnik, który złożył w ubiegłych latach rozliczenie podatkowe wykazujące stratę, ma okazję zaniżyć wysokość spłacanego podatku z racji uzyskanych dochodów kapitałowych.

Podatnicy, którzy zaliczyli stratę przez inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych, mają szansę rozliczyć ją poprzez obniżenie o jej wysokość dochodu nabytego z tego samego źródła przychodów w ciągu pięciu następujących kolejno po sobie lat podatkowych.

Odliczenie tyczy się tylko strat odniesionych z przychodów podlegających opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • pożyczonych papierów wartościowych (krótka sprzedaż),
  • pochodnych instrumentów finansowych jak też z realizacji praw z nich wynikających,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

oraz z racji nabycia akcji (udziałów) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny pod inną postacią aniżeli przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wysokość obniżenia w jakimkolwiek z tych lat nie ma prawa przewyższyć 50 proc. wartości tej straty. Kwota przedstawiona w rozliczeniu PIT-38 w pozycji 28. ("Straty z lat ubiegłych") nie powinna również przewyższyć kwoty dochodu wykazanej w pozycji 26. tej samej deklaracji PIT-38.

Mimo, iż zakup akcji obarczony jest widmem obowiązku uzupełnienia pitu-38, początkujący inwestor nie powinien się tym hamowaćzniechęcać.

Sprawdź! program pit 38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>