Pit 38 – szybkie wypełnianie

Posted by on mar 26, 2014 in Artykuły | 0 comments

Interesujesz się handlem papierami wartościowymi? Zbywasz udziały w spółkach? Chcesz dowiedzieć się jak wypełnić formularz podatkowy? Dla podatników, którzy w urzędzie skarbowym składają pit 38 objaśnienia zaprezentuje ten artykuł.

 

Pit 38 przez internet

 

Niczym jak w sytuacji reszty deklaracji, pit 38 złożyć można wysyłając zeznanie do urzędu skarbowego albo Internetem. Złożenie zeznaniadeklaracji pit38 online pozwala nam zaoszczędzić czas potrzebny na dobrnięcie do właściwego urzędu skarbowego oraz pieniądze, które byśmy musieli przeznaczyć na przemierzenie owego dystansu. W Internecie znajduje się wiele programów do rozliczenia pit38 online. Skąd je wziąć? To proste. Wystarczy tylko w wyszukiwarkę wstukać hasła pit 38 przez internet albo pit-38 druk, aby po niewielu sekundach dostać dziesiątki wyników.

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 dotyczy podatników personalnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi oraz odsprzedających udziały w spółkach. Wyślą go ci, którzy w roku podatkowym pozyskali prywatne korzyści majątkowe z okazji:

  • finansowego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych jak też realizowania wynikających z nich praw,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • przejęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w wymianie za wkład niepieniężny w odmiennej postaci niż przedsiębiorstwo albo jego zorganizowana część.

 

W temacie pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów powiadają, że bardzo często podłożem rozliczenia pit-38 druk bywa pit-8C wysyłany przez biuro maklerskie koordynujące rachunek inwestycyjny osoby. Należy jednak zapamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego wypełnienia formularza pit 38 i odprowadzenia konkretnej sumy uprawnionego podatku. Mimo iż jest to raczej nieprawdopodobne, to jednak niedopatrzenia w deklaracjach odbieranych od biur maklerskich zdarzają się. Broker niekoniecznie musi także wiedzieć o wszystkich naszych transakcjach, czasem może inaczej interpretować przepisy podatkowe czy też nie uwzględniać wszystkich możliwych do wykazania opłat uzyskania przychodu. Z tego powodu tak potrzebne jest, aby za każdym razem weryfikować dane zaprezentowane przez nasze biuro maklerskie oraz w trakcie przenoszenia liczb na konkretną deklarację PIT-38 odpowiednio je korygować, jeśli jest taka potrzeba. W wypadku wątpliwości mamy szansę odezwać się do biura maklerskiego o wytłumaczenie i o korektę błędów. W rzeczywistości, jeśli podatnik ma słuszność, biura maklerskie wprowadzają poprawki PIT-8C, a potem wysyłają właściwy dokument obywatelowi i do urzędu skarbowego. Stworzenie szczegółowej informacji tyczącej się załącznika PIT-8C to, w zależności od stawek brokera, suma rzędu 30-50 zł (kiedy jednak okaże się, że inwestor ma słuszność, suma będzie zwrócona).

 

Nie ma opcji rozliczenia pit-38 druk wspólnie z małżonkiem. Zaślubione osoby składają formularz pit 38 pojedynczo, każdy dla siebie. Objęcie udziałów w spółkach zawierających osobowość prawną za wkład finansowy (np. za gotówkę) obliguje do rozliczenia pit 38 jedynie w chwili zbycia udziałów. Samo ich objęcie nie tworzy bowiem zysku pokazywanego na pit 38.

 

Formularz pit 38 za 2012 realizuje się do 30 kwietnia.

 

Na pierwszy rzut oka podatnik może mieć kłopoty ze ściągnięciem dobrego programu. Jak to zrobić? Potrzebne jest, aby miał on kilka cech. Na początek musi chronić bezpieczeństwo danych osobowych (uzupełniając pit-38 druk lub sprawdzając pit 38 przykład wypełnienia, podmiot musi być pewny, że wiadomości o jego osobie są całkowicie zabezpieczone i nie wyjdą poza komputer). Po drugie dobrze, gdy nie jest narzucony limit podatników i wypełnionych formularzy, program może zarazem oferować wykorzystanie zarówno przez firmy i osoby fizyczne. Niemałym udogodnieniem jest zainstalowana baza urzędów skarbowych, gmin i powiatów, jak również obliczenia automatyczne. Po trzecie wybierając program do rozliczenia pit 38 przez internet przydatna jest możliwość wydrukowania albo dostarczenia formularza Internetem do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>