Pit 37? – jak poprawnie uzupełnić

Posted by on mar 15, 2014 in Artykuły | 0 comments

Rozliczanie pit 37 jest nie lada wyzwaniem. Deklaracja ta odnosi się do zysków pozyskanych i rozliczanych przez płatników. Pity 37 wysyłają zleceniobiorcy, pracownicy i wszyscy pozostali, wobec których zaliczki na podatek pobiera i oblicza płatnik.

Pity 37 są obowiązkiem tych, którzy…

 

Rozliczanie pit 37 dotyczy podatników, którzy tylko poprzez płatnika osiągnęli przychody ze źródeł znajdujących się w zakresie Polski, szczególnie z tytułu:

  • wynagrodzeń i dodatkowych dochodów ze stosunku pracy, stosunku służbowego,
  • emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych i socjalnych),
  • świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,
  • opłat z tytułu bycie przynależnym w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz innego rodzaju spółdzielniach dotyczących produkcji rolnej,
  • zasiłków pieniężnych ze społecznego ubezpieczenia,
  • dochodów stypendialnych,
  • dochodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, działalności sportowej, pełnienia obowiązków społecznych),
  • dochodów z racji praw autorskich czy innych praw majątkowych,
  • świadczeń płaconych z Funduszu Pracy albo z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • dochodów za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz odbywającym karę więzienną,
  • należności z umowy aktywizacyjnej,

   

  a także podatników, którzy:

   

  • nie pełnili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych według skali podatkowej,
  • nie mają sytuacji, w której muszą doliczać do pozyskanych dochodów małoletnich dzieci,
  • nie zmniejszają dochodów o straty z lat ubiegłych.

 

Jeśli obywatel uważa, że podatek wyliczony jest zbyt duży, wypada jeszcze raz przejrzeć dane wprowadzone na podstawie pit 11. Być może przy kwocie przychodu jest o jedną cyfrę za dużo albo zapomnieliśmy uzupełnić ważną rubrykę. Ostatecznie można jednocześnie sprawdzić, czy przy uzupełnianiu wysłanej deklaracji błędu nie wprowadził pracodawca. Warto również kolejny raz przemyśleć to, czy podatnik nie ma sposobności do dodatkowych ulg i odliczeń.

Pit 37 instrukcja krok po kroku

 

Krok 1

– podanie danych osobowych, wybór sposobu opodatkowania

 

Krok 2

– umieszczenie przychodów obywatela

Dochody podaje się korzystając z formularza pit 11, wystawionego przez pracodawcę. Dane z pit 11 to: zaliczka pobrana przez płatnika, koszty uzyskania przychodu, przychód, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składki na ubezpieczenie społeczne. Dochód w programach do rozliczanie pit 37 obliczany jest przez komputer.

 

Krok 3

– ulga internetowa w pit37

Udostępniana przez Ministerstwo Finansów instrukcja podaje, że obywatel ma sposobność do skorzystania z szansy odliczenia wydatków poniesionych na Internet w roku ubiegłym (ważna jest data zapłaty rachunku).

 

Krok 4

– odpis za dziecko

Ustawodawca przewidział również ulgę z tytułu opiekowania się dzieckiem, realizując pit 37 podatek zmniejszy się po podaniu danych osobowych, PESEL oraz daty urodzenia podopiecznego (albo każdego z podopiecznych).

 

Krok 5

– obliczenie zobowiązania podatkowego

W wypadku opodatkowania podstawę stanowi zarobek pomniejszony o wydatki jego uzyskania oraz odliczenia od zysków. W pit 37 podatek przeznaczony do zapłaty to iloczyn stawki podatkowej oraz opodatkowanej podstawy pomniejszony o raty na ubezpieczenia zdrowotne i pozostałe odliczenia. W komputerowych programach do rozliczenia pit37 będzie on wyliczony automatycznie.

 

Krok 6

– przekazanie 1% podatku

1 procent podatku zwyczajowo jest przepisywany Organizacji Pożytku Publicznego.

 

To etap, na którym kończy się wzor pit 37. Zanim zostanie wysłane zeznanie rozliczający powinien jeszcze sprawdzić poprawność zamieszczonych informacji, w tym przede wszystkim kwotę dochodu, kwotę podatku naliczonego i kwotę przeznaczoną do zapłaty w urzędzie skarbowym. Gdy w minionym roku osoba składająca pit 37 pracowała w tym samym przedsiębiorstwie i uzyskała podobny przychód, może sprawdzić, czy kwoty są zbliżone.

Rozliczanie pit 37 finalizuje się dostarczeniem formularza do skarbówki. Można tego dokonać tradycyjnie lub za pomocą Internetu, przekazując tak zwaną e-deklarację. Przy obu sposobach przekazania formularza pit 37 warto wydrukować potwierdzenie. Zabezpieczony dokument trzeba trzymać przez 5 lat. Przez ten okres czasu fiskus może zażądać jego pokazania w sytuacji kontroli.

Zobacz też! program pit 38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>