Masz straty z powodu upadłej spółki? Źle zainwestowałeś pieniądze? przeczytaj!

Posted by on mar 19, 2014 in Artykuły | 0 comments

Inwestor dokonujący pomyślne transakcje na giełdzie nie uniknie podatku od zdobytego z tej okazji dochodu, a więc i złożenia w należytym czasie zeznania podatkowego pit38. Co ciekawe, w trakcie wypełniania formularza trzeba zawrzeć również stratę.

Jeśli łączna ilość kosztów zdobycia dochodów jest większa od dochodów pozyskanych z racji odpłatnego oddania papierów wartościowych, możemy mówić o stracie podatkowej. Wykazujemy ją w pit 38 druk pod tym numerem przeznaczony jest bowiem do podatków od giełdowych zysków. O tym, czemu opłaca się tego dokonać a także o sytuacjach, kiedy ta kwestia jest nieoczywista, piszemy w poniższym artykule.

Deklaracja straty

Strata jest konsekwencją poniesienia przez podatnika kosztów podatkowych wyższych niż osiągnięty przez niego dochód. Są dwa naczelne powody, wobec których opłaca się pofatygować i rozliczyć zeznanie dotyczące straty. Pierwszy, to uniknięcie sankcji wynikających z braku ujawnienia osiągniętych dochodów (w tej sytuacji straty). Jeśli nie uzupełnimy pit 38 objaśnienia przed urzędem skarbowym mamy gwarantowane. Druga okoliczność to okazja pomniejszenia podstawy opodatkowania przy następnych rozliczeniach. Jeśli w poprzednich latach, przedstawialiśmy stratę, mamy sposobność pomniejszyć wysokość płaconego podatku w następnych latach. Można to zrobić przez obniżeje o jej wysokość dochodów, pozyskanych z tego samego źródła, w ciągu przyszłych pięciu lat.

Odliczenie tyczy się jedynie strat poniesionych z racji odpłatnego zbycia:

  • papierów wartościowych,
  • przekazanych papierów wartościowych (czyli krótka sprzedaż),
  • pochodnych instrumentów finansowych,
  • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,

Co należy podkreślić, największa wysokość obniżki dla jednego roku nie może przekroczyć 50% okazanej wcześniej kwoty straty. Liczba w pozycji 28 („Straty z lat ubiegłych”) nie powinna również przewyższyć kwoty przychodu w pozycji 26. tej samej deklaracji, co pit-38 broszura rzeczowo podkreśla.

 

Odliczenie straty z udziału w funduszu inwestycyjnym

 

Intensywnie spotykaną sytuacją jest ta, gdy w ciągłym roku podatkowym inwestor otrzymuje dochód, jaki jest zmuszony opodatkować z tytułu osobistego inwestowania na giełdzie, a równolegle znosi stratę za uczestnictwo w funduszu inwestycyjnym. Wielu podatników rozważa wtedy, czy taką stratę można odliczyć w pit 38 druk 2012 lub w innych latach.

Urząd skarbowy tłumaczy prawo tym sposobem, że inwestorzy nie mają prawa jednoczyć inwestycji giełdowych z zarobkami pozyskanymi za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego. 

Strata z akcji upadłej spółki

Porażka spółki i wycofanie jej akcji z obrotu nie czyni podstawy rozliczenia straty o wysokości sumy, którą inwestor przeznaczył na zakup jej udziałów. Tego typu wydatek kwalifikuje się jako koszt zyskania przychodu, dopiero jeśli wydarzy się odpłatne ich zbycie. Trafny dla formuły pit 38 przykład to sprzedanie takich akcji za minimalną kwotę, np. 1 grosz. Nie może być to jednak darowizna, gdyż tylko odpłatna sprzedaż uprawnia wydatek na jej zakup zakwalifikować jako koszt podatkowy.

Wykluczenie akcji upadłej spółki z obrotu wcale nie oznacza, że nie da się już dokonywać obrotu jej papierami wartościowymi. Dokonać tego można poprzez umowy cywilnoprawne. Gdy akcje nadal są zapisane na rachunku maklerskim, przesunięcie praw własności następuje w chwili spełnienia wymaganego zapisu na rachunku papierów wartościowych.

Powyższa interpretacja bywa dla niektórych zaskakująca. Wszak zyski z racji odsprzedania papierów wartościowych na giełdzie czy z udziału w funduszach wytyczają się z tożsamego źródła, a poza tym, podatkuje się je wg 19% stawki podatku. Różnica wynika z tego, że są inne zasady opodatkowania. Jeżeli dochód został osiągnięty ze zbycia akcji, opodatkowujemy go na zasadach ogólnych, wypełniając deklarację PIT-38. W sytuacji przychodów z funduszu, płatnikiem jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, natomiast podatek jest pobierany ryczałtem.

Z uwagi na metodę poboru podatku, nie istnieje także możliwość zmniejszenia przychodu z funduszy o straty z reszty funduszy kapitałowych.

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>