Kiedy nie trzeba rozliczać się z Pit 37?

Posted by on kwi 17, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które spełniły warunki i zdecydowały się na rozliczenie wraz z ZUS rozliczane są za pomocą druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online bądź w postaci tradycyjnej jest wymagane w wypadku, gdy emeryt/rencista miał dodatkowe zarobki, osiągając dochód podlegający opodatkowaniu. W takiej sytuacji rozlicza PIT-37. Podobnie wygląda to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Rencista lub emeryt musi wtedy zdeklarować się poprzez PIT-36. Jeśli w deklarowanym roku podatkowym (w wypełnieniu pomagają np. aktywne formularze pit) podatnik rozpoczął emeryturę, jednak nie korzystał z niej przez wszystkie miesiące tego roku, od ZUS otrzyma jedynie dokument PIT-11A. Za resztę miesięcy powinien otrzymać formularz PIT-11 od przeszłego pracodawcy. Korzystając z nich musi zdeklarować się wypełniając i wysyłając do urzędu skarbowego PIT-37.

Rolnicy

Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku rolników. Jeśli płatnik otrzyma z KRUS PIT-40A i nie licząc renty i emerytury nie osiąga innych dochodów podlegających opodatkowaniu (nie wlicza się w tym miejscu dochodu z gospodarstwa rolnego) nie ma obowiązku składania do skarbówki dodatkowej deklaracji podatkowej. Jeśli rolnik dodatkowo zarabia, dostanie PIT-11, z którego będzie musiał rozliczyć się osobiście (np. wybierając opcję pity online).

Nie trzeba, nie znaczy nie można

Fakt, że ZUS i KRUS czasem rozliczają renty i emerytury, nie decyduje że podatnicy nie mogą złożyć własnych deklaracji. Instytucje te rozliczeń dokonują na zasadach takich samych, jak rozliczają własnych podwładnych. Wobec tego, nie uwzględnią ulgi na Internet czy uczące się dzieci. Jeżeli mamy świadomość, że dotyczą nas warunki preferencyjne i planujemy skorzystać z nich, wyłączną opcją jest własnoręczne uzupełnienie oraz złożenie PIT-37 do urzędu. Tak samo mają się sprawy, jeżeli planujemy rozliczyć się wespół ze współmałżonkiem. Data, do kiedy pit powinien zostać dostarczony do urzędu to koniec kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Jeżeli podatnik pragnie ubiegać się o przydzielenie OPP 1% podatku, również nie może zrealizować tego zostawiając  rozliczenie ZUS lub KRUS.

Niepełnosprawny na utrzymaniu

Jeżeli emeryt utrzymuje osobę niepełnosprawną, obejmuje go ulga rehabilitacyjna. To umożliwia odliczenie od podatku na przykład samochodu eksploatowanego po to, by niepełnosprawny docierał na wymagane zabiegi (maksymalnie 2280zł), lekarstwa przepisane przez lekarza specjalistę (ponad 100zł miesięcznie), niezbędny sprzęt do ćwiczeń lub wózek inwalidzki. Dobrze jest wykorzystać nieco czasu na samodzielne uzupełnienie deklaracji, ażeby skorzystać z tego rodzaju udogodnienia.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie musisz składać PIT jeśli dochody, które pobierasz pochodzą z:

  • rent przyznanych na bazie przepisów o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych jak też ich rodzin,
  • rent wypłacanych osobom represjonowanym jak też członkom ich rodzin nadane na zasadach ustalonych w przepisach o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych oraz ich rodzin i dochody z racji rent lub emerytur otrzymywanych przez osoby, które straciły widzenie w efekcie działań wojennych podczas wojny 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewybuchów i niewypałów.

    Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Część z nich rozlicza ZUS lub KRUS. Jeżeli prócz emerytury lub renty w ciągu roku, osoba nie pozyskiwała innych dochodów podlegających opodatkowaniu, nie trzeba zostawiać w karbówce dodatkowego formularza podatkowego. ZUS przesyła uzupełniony druk PIT-40A jednocześnie do podatnika jak też urzędu skarbowego. Podstawą jest wpłacanie emerytury w ciągu całego roku podatkowego (12 miesięcy). Jeżeli roczny przychód podlegający opodatkowaniu nie przewyższył kwoty 3091 zł, nie ma potrzeby płacenia podatku dochodowego. 

    Sprawdź! program pit

    pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>