Jakie ulgi na dzieci i komu przysługują?

Posted by on lut 18, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele mający dzieci mogą strać się o tzw. odliczenie ulgi na dziecko. W zależności od liczby dzieci oraz od tego, czy one same nie zarabiają, możemy spodziewać się ulg różnej wysokości.

Z tego przywileju mogą korzystać ludzie posiadający dzieci, w stosunku do których ustanowiona była władza rodzicielska, pełniona była rola opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej. O ulgę mogą się także starać rodzice dzieci pełnoletnich do ukończenia przez nie 25. roku życia, które uczą się lub podjęły pracę, a ich przychody rocznie nie przekraczają 3089 zł rocznie. Ulga obowiązuje także dzieci pomijając wiek, jakie otrzymały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Do ulgi uprawnione są osoby opodatkowane na regułach ogólnych, uwzględniając skalę podatkową.

Ile wynosi ulga na dziecko

Zniżka jest odprowadzona miesięcznie i wynosi 92,67zł. Po całym roku, na jedno dziecko można zatem odprowadzić maksymalnie stawkę 1112,04 zł. W zależności od tego, kiedy dziecko się urodziło, za taki moment w pierwszym kalendarzowym roku życia odliczana jest zniżka. Przykładowo, jeśli dziecko zrodziło się we wrześniu, rodzicom przysługuje ulga za 4 miesiące bieżącego roku podatkowego. Wysokość ulgi na dzieci zmienia się także w zależności od ilości dzieci. Jak łatwo się domyślić, miesięczna kwota wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Za drugie opłata będzie taka sama jak za pierwszego potomka, jednak za trzecie dziecko wynosić będzie kwotę 139zł, a za czwarte i kolejne 185,34zł. Warto wziąć pod uwagę, że, kwota ulgi na dzieci jest identyczna dla obojga opiekunów. Bez względu na sposób rozliczenia, sami decydują, czy sumę przysługującej im ulgi odliczą od podatku jednego z nich, od podatku każdego z osobna, czy od podatku obojga.

Warto wiedzieć! Zniżka kończy się, rozpocząwszy od miesiąca, w którym dziecko wstąpiło w związek małżeński czy na podstawie orzeczenia sądu ulokowano je w placówce mającej całodobową opiekę.

Jak skorzystać z ulgi

Nieważne jak dają się nam we znaki podatki ulga na dziecko to za każdym razem miły podarek. Aby spośród niej skorzystać należy wypełnić załącznik PIT-O łącznie z odpowiednią deklaracją podatkową (PIT-36 czy PIT-37). Ulgę odlicza się od naliczonego podatku, nie od zysku, jak sądzi wiele osób. Do spełnienia tego formularza, niezbędne będą numery PESEL każdego dziecka, oraz w przypadku braku takiego numeru, ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Szczególnie ważne jest jest, aby na życzenie organów podatkowych zachować odpowiednio: odpis aktu urodzenia, zaświadczenie sądu rodzinnego o zatwierdzenie opiekuna prawnego dziecka, dokument od sądu o ustaleniu rodziny zastępczej czy zaświadczenie o chodzeniu pełnoletniego dziecka do szkoły. Dokumentów tych nie załącza się do zeznania podatkowego, ale legitymuje się je wyłącznie w przypadku, gdy dostaniemy polecenie od urzędu skarbowego.

Co jeśli wychowuję sam?

Przestawiona ulga prorodzinna, ponieważ tak nazywa się dla osób rozliczających podatki ulga na dzieci jest opcją dla osób mający pełnię władz rodzicielskich , oraz nie tylko posiadających ją. Jeżeli dziecko mieszka z jednym z rodziców, a drugi z opiekunów nie wykazuje zainteresowania, nie łoży alimentów ani nie zajmuje się dziećmi, ulga przysługuje tylko aktywnie interesującemu się rodzicowi. W przypadku, kiedy po rozstaniu oboje rodziców a drugi z opiekunów nie wykazuje zainteresowania opiekuje się dzieckiem, ulga należy się im po połowie, albo w odpowiednio ustalonych proporcjach. Ale to wcale nie oznacza, że wraz z płaceniem alimentów, ulga przestaje obowiązywać. i drugi z nich nie wykazuje zainteresowania to również aktywne sprawowanie opieki rodzicielskiej.

 

W przypadku rozwodu czy separacji prawnej ulga jest wliczana za osobny miesiąc sprawowania opieki rodzicielskiej. Niejednemu z podatników przysługuje odliczenie w stawce 1/30 zniżki za każdy dzień kurateli nad dzieckiem. Opiekunowie czy rodzice nie uzyskają szansy podwojenia ulgi w konsekwencji z czym posiadają jeden wspólny limit.

Naprawdę warto poświęcić kilka dodatkowych chwil, aby uzyskać zwrot połowy kosztów płynących z ustanowienia nowego członka rodziny.

Zobacz też! program pit 38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>