Jak złożyć poprawnie Pit 11?

Posted by on lut 23, 2014 in Artykuły | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki wymaga być przesłany do urzędu finansowego oraz samego podatnika, przez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku następnego, po rozliczanym roku podatkowym.

Niezbędne informacje

Żeby rozliczenie pitu 11 było istotne, muszą znaleźć się w nim dane takie jak: osiągnięte poprzez pracownika w roku podatkowym zyski, koszty otrzymania zysków, wartość wypłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a również wartości opłaconych składek ZUS tak jak ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne. W zestawieniu powinny znajdywać się jeszcze różne kwoty, w współzależności od opłacanych składek lub pozyskanych przychodów. Należy zawsze zweryfikować czy całe kwoty są poprawne, jako iż pracownik najprawdopodobniej znajdzie  błędy w dokumencie oraz zwróci się na piśmie o zmiany oraz właściwe poprawki.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Co istotne regulacje oraz terminy pochodzą z ustawy o podatku dochodowym, zaś ich nieprzestrzeganie może zawierać konsekwencje opisane w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po terminie może zostać uznane za wykroczenie, za jakie przyznana jest kara pieniężna (nawet do 20-krotności najmniejszego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 wolno liczyć na dolne granice kary (pewnie im większe, tym kara większa). Górne granice anonsują o czynach, o większej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w czasie. Kary można uniknąć poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli poinformowania o popełnieniu wykroczenia wraz z informacją, dlaczego popełniono błąd.

Jak złożyć dokument

PIT-11 również do urzędu skarbowego, jak również do pracownika wolno nałożyć na trzy rodzaje. Pierwszym z nich istnieje osobiste doręczenie dokumentu obu stronom. Pracownik jest w obowiązku podpisać dowód odbioru, który powinien stanowić składowany w dokumentach przedsiębiorstwa. Inny sposób, to przesłanie deklaracji listem poleconym. Poświadczenie nadania należy wziąć, jako że będzie ono przykładem wysłania informacji o czasie. Coraz częstsze są natomiast e deklaracje pit 11. Do zatrudnionego można przekazać dokument mailowo, o ile przedstawia on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie dodatkowo niezbędny przy tworzeniu pit 11 online do urzędu. Ażeby otrzymać taki podpis, jedynym wymogiem jest konieczność jednorazowego oddania do prawidłowego płatnikowi urzędu dokumentu UPL-1 w formie papierowej. Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi czy aplikacji zjawi się m.in. możliwość automatycznego podpisania elektronicznie wszystkich przesłanych deklaracji.

Zaliczany okres

Zanim uzyskamy odpowiedź na pytanie jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, jaki należy wziąć pod uwagę w obliczeniach. Przepisy nie precyzują tych informacji. Można zatem przyjąć, iż dobry czas płynie z umowy o pracę, jeżeli wynagrodzenie wpłaca się do końca każdego miesiąca lub okres wypłaty, jeśli jest ona w pozostałym miesiącu. Jeżeli człowiek pracuje najpierw na umowę zlecenie, a następnie na umowę o pracę, PIT-11 należy wystawić za pełny rok podatkowy. W przypadku, gdy pracownik korzystał z urlopu wychowawczego oraz  pracował zaledwie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie zakończył się, PIT-11 wykonywany jest jednocześnie za cały rok. Jeśli natomiast nie uzyskał on w przeciągu całego roku żadnych zysków, nie posiada konieczności wystawiania takiej deklaracji.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub umowę o dzieło. Pomaga on podatnikom w wypełnieniu deklaracji, w części o zarobionych w przeciągu roku przychodach. Jeśli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, zajmującym się również sprawami kadrowymi, sam pracodawca nie potrzebuje tego prowadzić osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wynieść z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub zrealizować online.

Zobacz też! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>