Jak prawidłowo rozliczyć umowe zlecenie?

Posted by on sty 28, 2014 in Artykuły | 0 comments

Parafrazując nieco słynny cytat z Benjamina Franklina, oprócz śmierci możemy być pewni tylko podatków. Zniwelowanie dochodów nigdy będzie spotykać się z niczyim poklaskiem. Rozliczania się z nich nie unikną zarówno osoby pracujące na zlecenie. Warto więc wiedzieć jakie podatki od umowy zlecenia należy uiścić.

Umowa zlecenia, podobnie jak umowa o dzieło, jest podpisywana na zasadzie regulaminów kodeksu cywilnego (art. 734 do 751), a nie kodeksu pracy. Umożliwia to na podatniejszą regulację kontaktów między stronami aniżeli w przypadku tradycyjnych umów o posadę. Na forma rozliczenia ma wpływ m.in. to czy podwładny jest pracownikiem pracodawcy oraz na jaką stawkę opiewa zlecenie. Natomiast wysokość podatku dochodowego wynosi 18% lub 32%.

Zaliczka na podatek dochodowy

Obywatel zobowiązany jest do { wyceny i otrzymania zaliczki na podatek wyliczonej zgodnie z obowiązującą kwotą tj. 18%, po odliczeniu stawek pozyskania profitów. Potem, po ukończeniu momentu podatkowego, musi on uwzględnić te informacje w PIT-4R oraz PIT-11. Drugi z wymienionych formularzy zostaje nadany do podatnika. Jemu zostaje wypełnienie standardowego druku pit-37 z uwzględnieniem zsumowanych wartości z każdego pozyskanego PIT-11.

Umowa na mniej niż 200zł

Jeśli umowa zlecenie jest ustalona z jednostką niebędącą zatrudnionym, zobowiązanie podatkowe uwarunkowane istnieje od wielkości stawki wypłaty wskazanej w umowie. Jeśli jest ona niższa niż 200zł miesięcznie, będziemy mieć do czynienia ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Płatnik korzysta i przekazuje taki podatek bez zaniżenia o wydatki uzyskania przychodu. Po skończonym roku fiskalnym płatnik prezentuje tylko PIT-8AR. Zleceniobiorca nie demonstruje wtedy zarobków otrzymanych z tytułu umowy w oświadczeniu skarbowym. Każde programy do rozliczenia pit są w takim fakcie nieprzydatne. Gdy w umowie nie zarejestrowano konkretnej sumy, tylko opisano ją np. jako iloczyn godzin do przepracowania i kwoty za 1 roboczogodzinę, zaliczka na podatek dochodowy będzie wzięta niezależnie od tego, czy zleceniobiorca jest pracownikiem płatnika czy nie.

Zwrot podatku

Szczęśliwie, podatki w Polsce wcale nie muszą być kojarzone tylko z redukowaniem portfela. Umieją także miło zadziwiać. Kiedy podatnik dał większe zaliczki, aniżeli wynosi odpowiedni podatek, powstanie nadpłata, która będzie wyznaczała zwrot. Na zwrot podatku mogą obejmować także osoby, jakie w przeciągu roku otrzymały dochód skromniejszy aniżeli kwota niezależna od podatku, słowem 3091 zł. Zostanie im oddana pełna kwota. Jeżeli zyskali więcej, także mogą otrzymać zwrot za uiszczone podatki 2013 ulgi są wtedy wypłacane do kwoty ok. 550zł. Zwrot nadpłaconego PIT przesyłany jest na wskazany rachunek bankowy obywatela, a jeśli nie ma on konta realizowany w gotówce. Dodatkowo, w zeznaniu rocznym wolno zawrzeć różnorodne ulgi, np. wydatki Internet czy składki na rzecz organizacji pożytku społecznego i odliczane od podatku, np. zniżki na dzieci. Nie są one brane pod uwagę przy wyliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Moment dostarczenia oświadczenia to 30 kwietnia b.r. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, żeby oddać go wcześniej. Można na tym wyłącznie zyskać. Opłaca się wówczas szczególnie osobom, jakie okazały nadpłatę podatku – uzyskają wtenczas zwrot wcześniej. Od okresu dostarczenia poświadczenia, Urząd Skarbowy posiada 3 miesiące na wyregulowanie zwrotu. Im szybciej ułożone pozostanie poświadczenie fiskalne, tym szybciej możemy spodziewać się kapitałów. Przeprowadzoną deklarację PIT przystoi samodzielnie zanieść do urzędu finansowego, powtórzyć elektronicznie lub przesyłką. Upływ dostarczenia deklaracji pozostaje wskazany: w pierwszym przykładzie w dniu dostarczenia oświadczenia w urzędzie, w drugim – jest to data nadania, w trzecim – w dniu uzyskania zatwierdzenia odbioru przez Urząd Podatkowy. Jednostki, jakie mają niedopłatę podatku, również potrafią złożyć zeznanie wcześniej. Odkładanie momentu na ostatnią sekundę w niczym nie pomoże, a zawsze lepiej mieć tenże cel z głowy.

program pit

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>