Jak poprawnie wypełnić pit 36?

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Pit36 to zaświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu albo poniesionej straty w roku podatkowym. Deklaracja obowiązuje tylko przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (mającej obecnie 18% i 32%), a zrealizować ją powinny osoby, jakie:

 • prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą na uniwersalnych regułach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • prowadziły partie nietypowe produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej,
 • uzyskały zyski: z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy (czy własnych umów o odpowiednim charakterze) ) opodatkowane na ogólnych zasadach, ze źródeł krajowych (od jakich odpowiedzialne były indywidualnie opłacać zaliczki na podatek), ze źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników (dotyczy to pracy u płatnika spoza terytorium kraju), spośród pozostałych źródeł (opodatkowanych na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej, od jakich ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek).

PIT-36L - podatek liniowy tak, ale tylko wtedy gdy złożyłeś oświadczenie

Pit 36l dotyczy ale tych obywateli, jacy posiadali pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej a w danym czasie przedłożyli właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze rozliczenia w formie liniowej.

Rozliczenie za pomocą pit 36l nie obejmuje:

• złożenia deklaracji z partnerem,

• rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko

• rozliczenia się wspólnie z różnych przychodów (opodatkowanych podług skali podatkowej, które rozlicza się pit36 lub pit37).

W pit 36l płatnik ma możliwość rozliczyć wyłącznie składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, ulgę abolicyjną, składkę na IKZE oraz przeznaczyć 1% podatku na cel organizacji pożytku publicznego.

 Formularz krok po kroku

 Niepotrzebnie rwiemy sobie włosy z głowy i zastanawiamy się jak wypełnić pit 36, a to nie wymaga zbytniego wysiłku. Aby zacząć wypełnianie deklaracji musimy mieć formularz pit 36, nabyty z ogólnie dostępnych w Internecie plików PDF. Bez problemów  znajdziemy druk pit 36 zarówno w dostępnych programach do wykonywania deklaracji poprzez Internet. Podatnik ma możliwość wyszukać jedną z trzech możliwości zastosowania rozliczenia: indywidualne, łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, a dotyczy to też Polaków, którzy mieszkają w innym kraju niż Polska (na terenie Unii Europejskiej albo Szwajcarii). Kiedy zdecydujemy się na to rozliczanie należy zaznaczyć w pozycjach 6,7,8.

Formularz pit 36 rozpoczynamy wypełniać od wprowadzenia identyfikatora skarbowego (NIP lub PESEL), roku za jaki się rozliczamy i opcji sposobu złożenia deklaracji. W części B wprowadzamy kolejne dane identyfikujące, w tym: imię i nazwisko, adres zamieszkania o datę urodzenia, natomiast w części 3 informacje dodatkowe (m.in. informacja o korzystaniu z tzw. kredytu podatkowego).

 Część D uwzględnia dochody/straty ze źródeł przychodów. Tu należy zacząć wyliczenia, które w dalszych częściach wygenerują wiadomości czy należy podatek dopłacić, czy możemy oczekiwać na zwrot. Uwzględniając źródła przychodów druk pit 36 daje obraz:

 • O należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego oraz z pracy nakładczej lub zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego rozdzielone przez urząd pracy,
 • O emerytury, renty również inne krajowe świadczenia, o jakich mowa w art. 34 ust. 7 ustawy ,
 • O pozarolniczą działalność gospodarcza,
 • O działy specjalne produkcji rolnej,
 • O działalność wykonywaną osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy o PIT (w tym umowy o dzieło i zlecenia),
 • O najem lub dzierżawę,
 • O prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT,
 • O inne źródła.

Część E i F – umieszczamy w nich potrącenia od dochodu zwolnionego, strat oraz opłat na ubezpieczenie społeczne (także możemy odliczyć również straty z lat ubiegłych). Jeśli korzystamy z ulg oraz odliczeń od dochodu musimy zrealizować załączniki PIT/O oraz PIT/D oraz na ich bazie wypełniamy pozycje w niniejszej części pit 36.

W części G formularz pit 36 zawiera pozycję, w której należy wykazać kwoty generujące podstawy opodatkowania albo niwelujące stratę jeśli straciliśmy prawo do wcześniejszych pomniejszeń.

Część H jest miejscem na określenie podatku.

W części I i J dokonujemy odliczenia od podatku oraz obliczenia zobowiązania fiskalnego.

Część K ujawni lub należy dopłacić podatek, lub możemy pozyskać zwrot pieniędzy.

Pit 36 może jest bardziej skomplikowany od pitu 37, a jeśli skupimy swoją uwagę każdy podatnik jest w stanie sobie poradzić z jego własnoręcznym dopełnieniem.

Zobacz też! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>