Jak poprawnie wyliczyć Pit 36

Posted by on lut 13, 2014 in Artykuły | 0 comments

Inwestorzy, którzy trudnią się prowadzeniem działalności gospodarczej mogą zastanawiać się jak rozliczyc pit 36 bez zużycia ogromnej ilości czasu. Wbrew pozorom jest to proste i nie powinnosprawiać nam kłopotów. Poniżej prezentujemy opis najważniejszych części druku PIT-36.

Formularz PIT-36 wybieramy, kiedy jako osoby fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą (pozarolniczą), opodatkowaną na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Obowiązuje to zarówno osób, jakie:

a) osiągnęły przychody z tytułu najmu, dzierżawy czy podobnych umów, opodatkowane na ogólnych zasadach,

b) z których byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,

c) osiągnęły przychody ze źródeł zagranicznych albo innych, opodatkowanych na ogólnych zasadach, z których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie musiał odprowadzać zaliczek.

Dla pit 36 objaśnienia posiadające informacje z wieloma szczegółami znajdują się w broszurze na stronie Ministerstwa Finansów.

Składając formularz dbajmy o podaniu aktualnego identyfikatora skarbowego, czyli numeru NIP bądź PESEL. Numer PESEL podają osoby, jakie nie miały działalności gospodarczej, nie były podatnikami od towarów i usług, nie były płatnikami. Jeśli któryś z warunków nie jest wykonany, należy użyć numeru NIP.

Części A i B  

Rozliczenie pit 36 zaczynamy od podania miejsca i obowiązku składania zeznania. Na początek podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, bądź jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na wypisaniu danych personalnych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Części C i D

zaczynamy od podania miejsca i obowiązku składania zeznania. Na starcie podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest do nas dopasowany ze względu na adres zamieszkania, bądź jeżeli jesteśmy poza krajem – do urzędu istotnego dla osób zagranicznych. Część B polega na uzyskaniu danych personalnych, co nie powinno sprawić większych problemów.

Do uzupełnienia tych stron wskazane będą dokumenty opracowane przez płatników jak:PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Przydatny będzie pit 36 wzor  powszechnie dostępny w Internecie bądź gotowe zeznanie znajomego. Jeśli natomiast spokojnie przeanalizujemy każdą stronę, damy radę i bez pomocy. Przykładowo, w wierszu pierwszym wypełniamy kwoty zysków oraz kosztów uzyskania dochodów ze stosunku pracy lub z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wiersz drugi wypełniają emeryci, podając wielkość swoich emerytur, rent lub świadczeń przedemerytalnych. W zależności od tego, z którego sposobu źródła uzyskaliśmy pieniądze, ten wiersz części D musimy wypełnić. Często to program pit 36 uczestniczy w obliczeniach oraz realizuje automatycznie przez proces zrealizowania deklaracji.

Części E i F

Część E to miejsce do odliczenia strat, dochodu zwolnionego z opodatkowania lub opłat na ubezpieczenie społeczne. Należy pamiętać, iż odliczenie straty przysługuje jedynie od przychodu z tego samego źródła, jakie dało stratę. W przypadku opłat na ubezpieczenie społeczne kwotę wydatków z tytułu opłat na ubezpieczenia społeczne wykazuje się na bazie dokumentów poświadczających ich wzięcie. Część F jest z kolei przeznaczona dla podatników, czerpiących z ulg oraz odliczeń od przychodu oraz zwolnień. W pit 36 przykład to odliczenie od przychodu wydatków mieszkaniowych.

Części G i H

Pierwsza z nich zająć powinna jednostki, jakie utraciły podstawę do ulg i zwolnień, w związku z czym mogą korzystać z kwoty zwiększające podstawę opodatkowania bądź minimalizujące stratę. Jak opisuje Ministerstwo Finansów: „Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania”. 

Część H to pole na wyliczenie podatku, co większość programów wykona za nas. Skala podatkowa dzieli się wg podstawy wyliczenia podatku na większą lub mniejszą od ok. 85,5 tys. złotych. Stanowi to jednak wartość ruchomą, mogąca zmieniać się w poszczególnych latach.

Miejmy na uwadze, iż moment składania deklaracji do Urzędu Skarbowego jest niewielki a my, jako podatnicy jesteśmy zobowiązani je dostraczyć. Naszą powinnością jestdowiedzieć się, do czego są poszczególne formularze  w Skarbówce. Mając to na uwadze unikniemy popełnienia możliwego błędu i zaoszczędzimy czas. Poznajmy się zatem z pitem 36. 

Zobacz też! program pit

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>