Jak obliczyć pit 37?

Posted by on mar 31, 2014 in Artykuły | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego uzupełniania popełnia błędy obliczeniowe. Podatnik, który dostrzegł, że wprowadził pomyłkę powinien dołączyć deklarację korygującą. Poprawkę można składać dowolną ilość razy.

Składanie korekty

Rozpisanie korekty jest zdecydowanie proste i do jej poczynienia niezbędny będzie wzór pitu 37 lub każdego, którym się deklarowaliśmy. Wskazujemy rubrykę „korekta zeznania” i dorzucamy pisemne uzasadnienie korekty, w którym należy zaznaczyć uzasadnienie korekty oraz tego jaki jest jej zakres. To wszystko można uczynić elektronicznie poprzez program darmowy pit 37 udostępniony online, umieszczając załącznik ORD-ZU. Gdy omyłki w zeznaniu są odkryte po latach, w trakcie składania korekty należy użyć deklaracji obowiązującej w danym roku. Nie można w formie elektronicznej bez e-podpisu, dokonywać korekty deklaracji, która wcześniej była dostępna tylko w formie papierowej, a aktualnie funkcjonuje opcja dostarczenia jej elektronicznie. Można natomiast skorygować elektronicznie druk, który przedstawiliśmy w formie papierowej, a w minionym roku był dostępny też w formie elektronicznej.

Przeciwwskazania i odsetki

Przepisy prawa podatkowego zezwalają na poprawianie rocznych zeznań podatkowych jeżeli przeciwko podatnikowi nie zaistniało wszczęte postępowanie podatkowe czy też kontrola podatkowa. Po jej ukończeniu oraz po skończeniu postępowania podatkowego możliwość poprawek powraca. Korektę zrealizować można jeszcze przed końcem płatności podatku. W takiej sytuacji nie ma powodu płacić odsetek za . W przypadku pomyłki prowokującej konieczność zwiększenia płaconego podatku, poza złożeniem korekty zeznania, należy jednocześnie opłacić odsetki podatkowe za nieterminowość w spłacie podatku. Teraz stawka odsetek za opóźnienia podatkowe osiąga 10%.

1% podatku

Istnieje funkcja przeznaczenia 1% podatku organizacji pożytku publicznego przez korektę pit37 Ministerstwo Finansów i Izba Skarbowa przypominają jednak, że w tej sytuacji poprawa zeznania podatkowego musi być dokonana w czasie miesiąca od zakończenia terminu złożenia zeznania podatkowego. Warunkiem koniecznym jest także opłacenie w pełnej sumie podatku należnego stanowiącego bazę obliczenia kwoty, jaka ma być poświęcona na rzecz organizacji pożytku publicznego, mieszcząc się w okresie dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego.  Podatek będący bazą obliczenia 1% będzie uważany jako opłacony w kompletnej wysokości również, kiedy zaległość podatkowa nie przeciąży wartości trzykrotnej wysokości opłaty dodatkowej, odciąganej za listowną przesyłkę poleconą przez Pocztę Polską S.A.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy prowadzi czynności reperujące opierające się na wynajdowaniu nieskomplikowanych prostych w deklaracjach. Gdy zmiana wysokości podatkowego zobowiązania, kwoty zwrotu podatku albo straty nie przekracza 1000zł, urząd samodzielnie dokonuje korekty i przesyła skorygowaną deklaracje pit 37 do obywatela, który może czekać 14 dni na zgłoszenie sprzeciwu. Gdy sprzeciw nie zostanie zgłoszony, druk jest uznany za skorygowany. Fiskus może także zwrócić się do podatnika o poprawienie rozliczenia i złożenie odpowiednich wyjaśnień.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że popełniliśmy błąd, trzeba dołączyć korektę łącznie z pismem objaśniającym powody tego błędu. Korektę mogłyby dołączyć zarazem osoby, które np. odkryły dokumenty warunkujące uzyskanie ulgi. Przepisy nie zaprowadzają ograniczeń w zakresie liczby dołączanych korekt, co oznacza że możemy wysyłać je aż do skutku. Trzeba jednak pamiętać tego, że musimy to zrobić nim sprawa przedawni się, czyli podczas pięciu lat. Warto użyć program do rozliczania pit 37 oraz reszty formularzy, aby uprzyjemnić sobie zadanie. Znaczna część obecnych programów jest za darmo i dostępna online.

Sprawdź!  program pit

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>