Jak najszybciej i bezbłędnie obliczyć podatki 2014

Posted by on mar 5, 2014 in Artykuły | 0 comments

Zapłata podatku to konieczność z jaką spotykamy się na jakimkolwiek etapie. Jak wygląda podatek 2013? Jakie różnice reprezentuje podatek pośredni od bezpośredniego? Udzielimy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Stawki podatkowe

Stawka podatku to specjalny kwotowo bądź procentowo wskaźnik za pomocą którego możemy obliczyć ilość należnej kwoty podatku od podstawy opodatkowania. Podobnie jak w roku ubiegłym stawki podatkowe 2012 podzielić można na kilka grup.

W ramach podatku od towarów i usług, inaczej VAT, poznać wolno stawki: podstawową (23%), obniżone (8%, 7%, 5%, 4% i 0%) oraz tak zwaną stawkę zwolnioną (umowny okres obejmujący towary i usługi ustawowo zwolnione od podatku VAT).

Stawki podatkowe 2012 stanowiące o wielkości podatku dochodowego wolno rozbić na trzy części. Jednostki prawne oraz te osoby fizyczne, które zdecydowały się na liniową metodę rozliczania podatku dochodowego objęte są 19% stawką tego podatku. Jednostki fizyczne, rozliczające przychody na zasadach uniwersalnych według skali podatkowej objęte są stawkami 18% i 32% podatku dochodowego (wysokość opłaty zależy od wielkości podstawy opodatkowania). Występuje jeszcze trzecia grupa, podatek dochodowy od przychodów nieujawnionych. Istnieje to sankcyjna stawka podatku wprowadzana w wypadku zatajenia zysków i tworzy 75%.

Podatek od czynności cywilnoprawnych może wynosić 2% w wypadku udzielenia pożyczki i sprzedaży rzeczy, 1% kiedy sprzedajemy prawa majątkowe czy 0,5% kiedy podwyższony zostaje kapitał spółki.

Skala podatkowa 2012

Skala podatkowa to wzór, na podstawie jakiego szacuje się wysokość podatku, jaki od zysku (zdobytego w samym roku podatkowym) zapłaci podatnik. Przedziały w skali podatkowej, tzw. progi podatkowe 2012 określają, jaką wartością podatku opodatkowane są przychody podatnika. Stawka podatku wymienia się po przekroczeniu progu podatkowego, zmiana nie dotyczy natomiast całego zysku podatnika, a jedynie nadwyżki powyżej przekroczonego progu.

Obliczając podatki 2012 progi podatkowe wynoszą:

  • Jeśli podstawa obliczenia podatku sięga do 85 528 zł podatek wynosi 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł
  • Jeśli podstawa obliczenia podatku wynosi powyżej 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podatek progresywny liczy się według zasady – przychód podatnika do wysokości pierwszego progu podatkowego opodatkowany jest pierwszą kwotą podatku z podpunktu skala podatkowa 2012, po uwzględnieniu tak zwanej kwoty niezależnej od podatku, nadwyżka zysku ponad pierwszym progiem podatkowym opodatkowana została według drugiej stawki pochodzącej ze skali podatkowej.

Jak najszybciej obliczyć podatek za 2012

Mimo że zrealizowanie deklaracji podatkowej nie jest oczywiste, można sobie znacznie uprościć ten mechanizm. Należy z udostępnionych w Internecie programów do rozliczania pit dobrać taki, który będzie posiadał: możliwość dostarczenia dowolnej deklaracji pit wraz ze każdymi załącznikami, całą bazę urzędów skarbowych, gmin i powiatów z całej Polski, funkcję wykonywania automatycznych obliczeń (na podstawie poprawnie wypełnionych rubryk formularza) oraz aktualne dane, takie jak np. stawki podatkowe 2012. Mnóstwo oferowanych programów można uzyskać za darmo. Oprócz perspektywy szybkiego wykonania deklaracji dodatkowo zachęcają one do przekazania 1% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (w roku 2011 liczba osób, które wydały w ten sposób swój 1% podatku dochodowego przekroczyła 10 milionów, co dało łączną sumę 400,2 mln złotych).

W kontakcie do roku 2013 w prawie podatkowym poprawiłoby się niewiele. Również skala podatkowa 2012 kiedy również progi podatkowe 2012 pozostały bez zmian. Obywatele, tak jak wcześniej mogą skorzystać z ulg i odliczeń, wśród nich: ulga na dzieci, ulga za Internet (obywatel może odpisać od przychodu do 760 zł), ulga od darowizny (podstawowa ulga tego rodzaju daje prawo do ściągnięcia od przychodu wydatków na szlachetne cele do 6 procent rocznego przychodu, jako darowiznę fiskus traktuje również krew), ulga na cele rehabilitacyjne (przysługuje osobom niepełnosprawnym lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby niepełnosprawne), ulga odsetkowa.

Sprawdź! program pit

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>