E-deklaracje – szybko i skutecznie

Posted by on sty 29, 2014 in Artykuły | 0 comments

Rok w rok zarówno osobom fizycznym, inwestorom jak i biznesmenom sen z oczu spędzają pity. Nikt ich wypełniać nie lubi, jednakże każdy musi. Jak skończyć to ekspresowo, łatwo oraz przyjemnie? 

Rozlicz pit przez Internet

Najprostszym oraz najkrótszym sposobem rozliczenia deklaracji fiskalnej jest wyliczenie pit przez Internet. Można wówczas zrobić bez wyruszania z domu i w dowolnym czasie. Wypełniając deklarację online oszczędzasz czas, pieniądze (konieczne np. na przybycie do urzędu skarbowego) oraz także nerwy. W ubiegłym roku z tej formy skorzystało ponad 2 miliony obywateli a wzrastająca sława e-deklaracji wskazuje jej dominację nad standardową, papierową formą wyliczenia. Poprzez Internet, bez kwalifikowanego podpisu cybernetycznego można wysłać następujące warianty pitów: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT- 39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami. Nowy sposób umożliwia bezpieczeństwo przekazywanych wiadomości. Całość dzięki warunkowi autoryzacji, który do minimum minimalizuje ryzyko, że ktoś podszyje się pod obywatela. Poświadczeniem złożenia deklaracji stanowi Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, używane tak samo jak dowód wysłania listu poleconego czy potwierdzenie złożenia zeznania zdecydowanie w urzędzie podatkowym.

Do wypełnienia pit przez Internet potrzeba raptem mieć dostęp do sieci oraz opracować dane zabezpieczające autentyczność deklaracji, tzw. identyfikator podatkowy czyli: PESEL (w przypadku obywateli będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności pieniężnej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów oraz usług) lub NIP (w przypadku innych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, jacy prowadzą własnądziałalność lub są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów oraz usług lub są płatnikiem stawek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za ubezpieczonego pracownika), imię i nazwisko, datę narodzenia oraz kwotę zysku wykazaną w zeszłorocznej deklaracji.

Obowiązujące stawki podatkowe

Kwotą podatku jest stwierdzony procentowo lub kwotowo współczynnik służący zliczeniu dostatecznej wielkości podatku od podstawy opodatkowania. Stawka skarbowa nie jest ostatnim parametrem wpływającym na wysokość podatku. Obowiązujące w Polsce Kwotą podatku jest stwierdzony procentowo lub kwotowo współczynnik służący zliczeniu dostatecznej wielkości podatku od podstawy opodatkowania. Stawka skarbowa nie jest ostatnim parametrem wpływającym na wysokość podatku. Obowiązujące w Polsce stawki podatkowe to:

- w ramach podatku od artykułów i usług:

  • fundamentalna: 23%,
  • obniżone: 8%, 7%, 5%, 4% również 0%,
  • tzw. opłata zwolniona, stanowiąca materiały także usługi ustawowo zwolnione z podatku VAT - w ramach podatku dochodowego:
  • 19% - w przypadku osób prawnych i fizycznych, które wybrały liniową procedurę uiszczania podatku dochodowego,
  • 18% lub 32% - w przypadku jednostek fizycznych płacących zyski na regułach ogólnych według skali podatkowej (wysokość kwoty zależy od wysokości podstawy opodatkowania),
  •  75% - podatek dochodowy od przychodów nieujawnionych (stosowana w przypadku zatuszowania przychodów) - w ramach podatku od procedur cywilnoprawnych:
  •  udzielenie dotacji: 2%,
  • modyfikacja umowy korporacji: 0,5%,
  • sprzedaż działek i kwestii ruchomych: 2%,
  • sprzedaż praw majątkowych: 1%.

Jak dokonać korekty zeznania?

Przez Internet wolno dostarczyć również poprawkę świadectwa podatkowego. Do poprawy własnej deklaracji PIT nie są potrzebne specjalne druki nota korygująca, tak jak w wypadku poprawy faktur. Starczy dostarczyć nietradycyjną deklarację fiskalną na tym samym dokumencie z oznaczeniem korekta, oraz także dodać listowne wytłumaczenie okoliczności poprawy (dla informacji elektronicznych stanowi to załącznik ORD-ZU). To błyskawiczny i prosty sposób na naniesienie modyfikacji bez potrzeby ruszania z domu i ponownego udania się do urzędu skarbowego..

W Internecie aż roi się od stron, które podsuwają użytkownikom swoje programy do wypełaniania druków podatkowych. Jak dobrać najlepszy program do rozliczania pit? Wyszukaj taki, jaki jest bezpłatny, szybki oraz dopuszcza możliwość uskutecznienia wielorakich deklaracji. Przejrzysty interfejs oraz łatwa obsługa to kolejne atuty. Dobry program pozwoli uskutecznić oświadczenie oraz pełną mnogość załączników, a później pozwala rozliczyć deklarację poprzez Internet. Program powinien samodzielnie wykonywać obliczeń oraz udostępniać dane na temat docelowego urzędu skarbowego. Większość programów umożliwia także zapisywanie czynności w dowolnym czasie oraz jej późniejszą kontynuację.

Zobacz też ! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>