Dochody z giełdy a rozliczenia z podatku dochodowego

Posted by on sty 30, 2014 in Artykuły | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o obligatoryjnym rozliczeniu podatkowym, zapełnić deklarację pit-38 oraz nadać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, nawet osoby jakie poniosły stratę, mają obowiązek pokazać ją w dorocznym rozliczeniu.

Osobom intensywnie inwestującym na giełdzie, termin podatek giełdowy zapewne nie jest obcy. Istnieje to typ podatku dochodowego od osób fizycznych, będący jednocześnie jednym spośród sposobów podatku z zysków kapitałowych. Znany jest również pod nazwą podatku „Belki”, jako iż w 2004r. został ustalony przez ówczesnego wicepremiera oraz ministra finansów – Marka Belkę. Aby nie podpaść fiskusowi, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, które prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Warunki na jakich rozliczany był podatek 2013 nie odbiegają od tych w ostatnich latach. Póki co nie są również planowane duże modyfikacje w przyszłości. Podatek obowiązuje przede wszystkim dochodów osiągniętych dzięki inwestycjom w obligacje, akcje czy kontrakty terminowe. Ważne jest więc, że dochody te nie dopasowują się w żaden sposób spośród tymi, wziętymi spośród własnych źródeł. Obowiązująca stopa procentowa to 19%, niezależnie od wartości wpływu (jest możliwa progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze natomiast będzie inwestor. W wypadku odsetek z obligacji czy dywidend podatek pobrany zostany automatycznie już przy wypłacie.

 

Jaki formularz?

 

Aby wykonać rozliczenie z podatku od zysków giełdowych, wykorzystanie pitu 38 będzie niezbędne. Dane niezbędne do wypełnienia tego formularza przesłane zostaną przez biuro maklerskie w postaci druków PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie wiązał się z innym formularzem. W związku z tymże, jeśli posiadamy kilka rachunków maklerskich, musimy liczyć się z pozyskaniem kilku formularzy. Informacje umieszczamy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości spośród całych deklaracji domów maklerskich. Nie niesie to większych trudności niż wykonanie standardowego formularza PIT-37.

Rozliczamy stratę

 

W rozliczeniu należy także wziąć pod uwagę poniesioną stratę, skoro można ją oddać w kolejnych latach w kontekście identycznego źródła przychodu. Nie będzie potrafiła ona natomiast umniejszyć podatku płaconego np. w stosunku z dochodem z tytułu umowy zlecenia czy umowy o pracę. Na odliczenie straty posiadamy maksymalnie pięć lat, a wysokość obniżenia podatku w którymkolwiek spośród tych lat nie potrafi być liczniejsza niż połowa ukazanej wcześniej kwoty straty.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Ważna informacja dla osób będących w związku małżeńskim. Dochody wzięte z lokat na giełdzie, nie są ograniczone ani nie wykluczają prawa małżonków do wspólnego rozliczenia fiskalnego. To wszystko zawdzięczamy wymienionemu wcześniej nie łączeniu dochodów giełdowych z przychodami spośród pozostałych źródeł. Tak jak wcześniej, są w stanie złożyć nierozłączne zeznanie podatkowe z tytułu przychodów z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć razem natomiast nie można. Nawet jeżeli rachunek maklerski bierze pod uwagę współwłasność, wszystkie zyski i koszty zostaną wydane i wykazane w odrębnych drukach PIT-8C. Oznacza to, iż każdy spośród partnerów musi dostarczyć odrębne zeznanie podatkowe.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w jakich szczegółowo określamy jak się za to zabrać. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja przedstawia się z dwunastu części (A-L), z czego ostatnia wypełniana jest przez fiskusa. Do wypełnienia zeznania niezbędny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy czerpać z numeru NIP). Opis realizowania wszystkiej z części dostępny istnieje też na stronie Ministerstwa Finansów. Ażeby osiągnąć dokładniejsze dane wolno zwrócić się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W przypadku wątpliwości oraz niejasności dotyczących indywidualnych sytuacji podatnika, warto odnieść się do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>