Dlaczego warto rozliczyć się przez Internet?

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Jeśli nie chcesz kilkukrotnie drukować i realizować dokumentów, iść do urzędu, stać w kolejkach – skorzystaj z perspektywy złożenia pit przez Internet. Jest to najpraktyczniejsza i najpraktyczniejsza forma złożenia oświadczenia rocznego.

Nie potrzebujesz mieć podpisu elektronicznego ani żadnego szczególnego sprzętu. Starczy komputer z dostępem do sieci, dokumenty i trochę wolnego czasu. W łatwy sposób masz możliwość uzupełnić następujące deklaracje: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A oraz wniosek PIT-16.

Niezbędne dokumenty

Zanim przystąpisz do wykonywania pit online, upewnij się, że masz zebrane niezbędne dane. Ważne są tu przede wszystkim PESEL, imię i nazwisko płatnika, data urodzenia, kwota zysku wykazana w zeznaniu za ubiegły rok. Od 2012 r. osoby fizyczne, jakie nie posiadają działalności gospodarczej, nie byli zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, nie są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika nie posiadają w obowiązku podawania nr NIP. Rozliczenie pit generuje posiadanie numeru PESEL.

Rozliczenie online

Aby dostarczyć zeznanie podatkowe wypadałoby wejść na stronę, na której dostępny jest bezpłatny program do realizowania wniosków. Wybrane aplikacje będą potrzebowały ściągnięcia w całości czy ściągnięcia wymaganych wtyczek, umożliwiających korzystanie z nich. Program internetowy pit poprowadzi automatycznie przez procedurę wypełniania wniosku. Nie ma powodów do obaw, ponieważ najmniejszy błąd może być skorygowany. Podpisanie gotowego formularza polega na wprowadzeniu kwoty dochodu wykazanej w zeznaniu rocznym za ostatni rok. Zabezpiecza to autentyczność wykonywanej przez nas deklaracji podatkowej. Kiedy dowód jest już podpisany, nadaje się, aby wysłać go używając aplikacji. Warto jeszcze pobrać sobie gotowy wniosek oraz zachować UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Stanowi ono dowód, o takiej samej wartości jak dowód nadania listu poleconego, lub poświadczenie złożenia deklaracji, uzyskane w urzędzie skarbowym.

Co możemy odliczyć?

Uzupełniając e-deklarację, jesteśmy zazwyczaj upoważnieni do odliczenia od podatku niektórych wydatków oraz zastosowania założonych w ustawie ulg skarbowych. Przylegają do nich m.in.: ulga abolicyjna, ulga na dzieci, zdrowotne składki ZUS, 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, IKZE, ulga na Internet. Jeśli mamy jedno lub dwoje dzieci,  jesteśmyzobowiązani do ulgi w wysokości 92,67 zł na dziecko za każdy miesiąc. Rodzice jedynaków utracą jednakże ten przywilej, gdyby ich cała roczna kwota dochodów przekracza 112 tys. zł. Osoby samotne albo po rozwodzie dostają tę jedną kwotę przy połowie podanej granicznej wysokości zarobków. Jeśli mamy więcej dzieci, za trzecie dostaniemy 139 zł na miesiąc, a za czwarte oraz każde nowe 185,34 zł na miesiąc.

Deklaracje małżonków

Poprzez Internet możliwe istnieje również złożenie zeznań skarbowych (PIT-37, PIT-36) małżonków, bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez któregokolwiek spośród nich. Ministerstwo Finansów w właściwych broszurach które dotyczą dokumentów skarbowych dokładnie tłumaczy, na jakich zasadach rozliczane są osoby po ślubie. Podstawowym wymogiem jest natomiast pozostanie w związku małżeńskim przez pełen rok podatkowy. Jeżeli w trakcie roku fiskalnego miały miejsce ślub albo rozwód, nie można złożyć wspólnego PIT.

Co zyskujemy? oszczędzamy czas. Nie musimy biegać po urzędach i pozostać w kolejkach razem z osobami, jakie nie przekonały się do elektronicznej formy rozliczeń. Oszczędzając czas, oszczędzamy także fundusze. Dane przesyłamy w łatwy i wygodny rozwiązanie nie wstając z fotela. Mamy gwarancję, że nasza deklaracja została wypełniona poprawnie oraz, że szybciej uzyskamy zwrot nadpłaty. Otrzymujemy jeszcze możliwość otrzymania potwierdzenia doręczenia bez opuszczania mieszkania, anie zużywając zbędnego papieru, chronimy środowisko.

Zobacz też! sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>