Czy NIP nadal jest niezbędny?

Posted by on lut 8, 2014 in Artykuły | 0 comments

Podatki podlegają częstym przemianom, a deklaracja podatkowa to nieustannie rozwijający się proces. Niektóre zmiany istnieją już od lat, ale nie wszyscy wystarczająco się przyzwyczaili do nich. Natomiast nowi podatnicy mogą o nich nie wiedzieć. Tyczy się to też NIP.

Do czego służy NIP

NIP to dokładnie Numer Identyfikacji Podatkowej. Zostaje nam przydzielony ten numer po wejściu w pełnoletniość, jeśli zgłosimy się po niego do urzędu. Do 1 stycznia 2011 był niezbędny dla obywateli rozliczających przychody. Jednak okazuje się, że PESEL z równą skutecznością identyfikuje obywatela. Dlatego oba numery pełniące tę samą rolę nie są tak potrzebne.

PESEL dla osób fizycznych

Większość podatników to osoby fizyczne. A osoby fizyczne zeznają podatek z PIT 37. Do PIT 37 2013 nadal potrzebny jest wyłącznie numer PESEL. To ogromne udogodnienie albowiem większość podatników pamięta go, a prócz tego mamy go na dowodzie osobistym. Dzięki temu rozwiązaniu musimy mieć mniej dokumentów, ażeby wziąć się do zeznania podatkowego.

Działalność gospodarcza, a NIP

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą albo nie deklarujemy się jako osoba fizyczna, wówczas NIP dalej jest niezbędny. Dotyczy to działalności dowolnie opodatkowanej, kartą podatkową, ryczałtem, liniowo, według skali. Jednak prowadzący działalność gospodarczą powinni być nawykli do wielości danych i dokumentów.

Gdy nadal nie wiemy, czy w naszym wypadku obowiązuje NIP czy PESEL, trzeba skorzystać z program PIT 2013, który z miejsca podpowie nam, których danych musimy mu dostarczyć. Znajdziesz go tutaj.

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>