Co warto wiedzieć o deklaracji podatkowej

Posted by on paź 24, 2013 in Artykuły | 0 comments

Krótko mówiąc, PIT oznacza deklaracja podatkowa obejmująca poprzedni rok kalendarzowy, w postaci dokumentu dla skarbowego urzędu. Natomiast precyzyjniej mówiąc, PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, mianowicie osobisty podatek od przychodów.

 

Po rozwinięciu skrót PIT to z angielskiego języka Personal Income Tax. W znakomitej większości państw formułuje się tak podatek od dochodu. Dotyczą go pensje, wynagrodzenia, renty, zasiłki oraz opodatkowanie działalności gospodarczej, jak tez z racji wolnego zawodu, działalności artystycznej, naukowej, twórczej, literackiej.

PIT obejmuje takie umowy, jak umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło. Wspomniane umowy podlegają obowiązkowemu rozliczeniu podatkowemu, dlatego że należą do osób fizycznych.

Deklarujemy PIT z początkiem nowego roku kalendarzowego, a zarazem nowego okresu podatkowego. Z tą różnicą, że PIT opisuje miniony rok podatkowy, gdyż już się zfinalizował.

Deklaracji podlegają ci mieszkańcy, którzy ukończyli 18 lat, podjęli pracę i prowadzą życie samodzielne. Dzieci i niepełnoletni rozliczają się na formularzu PIT razem z opiekunami lub rodzicami. W ewentualności, kiedy widzimy wiele trudności w rozliczeniu PIT lub deklarujemy przychody pierwszy raz, zawsze możemy użyć pomocy, jaką stanowi bezpłatny program do rozliczenia PITów – PIT pro. Można pobrać go z internetu i spełnić zeznanie podatkowe nie ruszając się z domu!

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>