Brak PIT 11

Posted by on sty 29, 2014 in Artykuły | 0 comments

Aby móc zdeklarować własny druk PIT, niezbędny jest dla nas PIT 11. Przytrafić się może, że nie otrzymamy go o czasie. Gdzie szukać pomocy?

PIT 11 – wina płatnika

 

PIT 11 powinien wysyłany nam przez płatnika, czyli osobę zatrudniającą, do 31 stycznia 2014. Ów termin przypada wcześniej od reszty, gdyż na dokumencie PIT 11 są niezbędne informacje, którymi musimy się posłużyć przy rozliczaniu na przykład PIT 37. Dlatego kiedy jest koniec stycznia, a płatnik nie dostarczył nam PIT 11, powinniśmy upomnieć się o to czym prędzej.

 

Informacje z ZUSu

 

Na PIT 11 kluczowymi danymi są składki do ZUS. Gdy pracodawca nie przekaże nam tych informacji o przychodach i składkach, trzeba je zdobyć na własną rękę. Powinniśmy w takiej sytuacji zwrócić się do ZUS i poprosić o druk RMUA, ponieważ tam są brakujące informacje. Możemy też spróbować dotrzeć do historii bankowej firmy, dzięki czemu obliczymy przychody.

 

Musimy być na czas

 

Najprawdopodobniej nie damy rady odpowiednio wyliczyć każdą należność bez PIT 11, tylko możemy zapisać je choćby ”mniej więcej”. Brak PIT 11 to wina pracodawcy, z tym że za brak naszego formularza urząd skarbowy obciąży tylko nas. Dlatego istotne jest złożenie co najmniej niepełnej deklaracji. W takim wypadku pozostaje jeszcze dosłanie wersji poprawkowej po 30 kwietnia, kiedy już znajdziemy wymagane informacje.

Nie zapominaj, że dla PITu 37 i pozostałych formularzy 30 kwietnia 2014 to data obowiązkowa i nic nas nie usprawiedliwi. W razie czego upomnijmy pracodawcę jeszcze dziś, ażeby zeznanie podatkowe było dla nas łatwiejsze.

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>