Alternatywne środki inwestycyjne

Posted by on kwi 18, 2014 in Artykuły | 0 comments

Nad Wisłą i na świecie coraz szerszą popularnością i wzięciem chwalą się tzw. inwestycje alternatywne. Opierają się one na poświęcaniu kapitału nie w papiery wartościowe, lecz w metale szlachetne, wino, whisky, monety czy w dzieła sztuki.

Inwestowanie w sztukę

Jednym z najstarszych i najlepszych typów inwestowania są inwestycje w dzieła sztuki. Ktoś, kto pozyskał malunek Pablo Picasso, nim malarz został dostrzeżony czy popularny, zarobił fortunę. Prócz tego, taki rodzaj lokaty jest ogólnie uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych, solidnie chroniący przed inflacją. Nasi artyści coraz częściej są doceniani na arenie międzynarodowej, a o ich kreacje ubiega się wielu kolekcjonerów. Równolegle, w naszym kraju nie są dostrzegani, a ich dzieła są częstokroć pomijane. Dlatego, zainwestowanie kapitału w tę postać może dać szansę na wysoką stopę zwrotu. Czerpać z tej możliwości powinny jednak osoby spokojne, planujące lokować kapitał na długi termin. Jeśli inwestycja trwa przeszło 15 lat, oczekiwana historyczna roczna stopa zwrotu sięga około 46,6%. Zaś, jeśli lokujemy kapitał na czas do pięciu lat, możemy spodziewać się stopy zwrotu osiągającej zaledwie 0,2%.

Wine banking

Najwyraźniej popularne i opłacalne inwestycje w wino tyczą się tych z winnic Bordeaux, począwszy od egzemplarzy z 1855 r. Ilość produkowanych butelek jest ściśle regulowana i na świecie nie pojawia się ich na rok więcej aniżeli 9000. Inwestycje w wino to właściwie inwestowanie w beczki, skrzynki bądź – znacznie mniej – butelki. Trunki te są przetrzymywane aż do chwili sprzedaży. Warunki przechowywania znacząco wpływają na późniejszą możliwość sprzedaży i cenę produktu. Niektóre z nich, w ciagu dziejów zyskiwały nawet i 70% przez rok. Jednak w tym wypadku, niemal jak przy dziełach sztuki, istotna jest długoterminowość. Tu nie ma miejsca dla rocznych, czy choćby kilkuletnich inwestycji. Bywają one zazwyczaj niefortunne. Inwestycje w wino bywają jednak dobrą metodą na dywersyfikację ryzyka, albowiem są nisko skorelowane z pozostałymi aktywami i posiadają całkiem wysoką stopę zwrotu, często przekraczającą 20% w skali roku.

Lokata w whisky

Analogicznie do win przedstawia się sytuacja w dziedzinie whisky. To jednak rzadsza forma inwestycji od wina, ponieważ sam rynek jest znacznie młodszy. Podejmując decyzję o zakupie, możemy dokonywać wyboru między skrzyniami trunku a np. butelkami limitowanymi. Te limitowane egzemplarze produkowane są w określonych edycjach po maksymalnie 5000 butelek. Do rodzajów, w jakie lokuje się najchętniej należą szkockie whisky single malt. Rekomendowany okres inwestycji mieści się w 4-5 lat, lecz im jest on dłuższy, tym przewidywany zyski mogą być większe. Analogicznie do wina, dłuższy okres leżakowania sprzyja walorom smakowym, co sprawia, że starsza whisky jest pożądana na rynku bardziej niż młodsza.

Numizmatyka

Kolekcjonowanie monet, oprócz realizowania osobistych pasji, może zaciekawiać również jako postać inwestycji. Poszczególne z monet osiągają wartość nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Od 1995 roku Narodowy Bank Polski wydaje monety kolekcjonerskie, których wartość jest znaczniejsza od ceny nominalnej. Wkrótce po emisji, zyskuje przeważnie o wiele wyższą wartość. Najlepszy przykład, to dwuzłotówka z obrazem Zygmunta II Augusta, jaka została wyemitowana 13 lat temu i dała kolekcjonerom 350-krotny zysk. Na wartość rynkową składają się: wartość kruszcu, wielkość jej nakładu, estetyka wykonania oraz popularność, a właściwie rzadkość monety. Wahania cen bywają na ogół sezonowe, z trendem wzrostowym od zimy do wiosny, a tendencją spadkową na czas świąt oraz przed sezonem wakacyjnym. Nie licząc najpopularniejszych monet złotych, rozchwytywaniem chwalą się także monety srebrne z serii NBP „Zwierzęta Świata” oraz okazy ze stopu Nordic Gold (czyli cyny, cynku, miedzi i aluminium).

Inwestowanie opłaca się dopiero wtedy, gdy wiemy w co ulokować majątek. Proponujemy plany na bezpieczne również skuteczne inwesytcje.

Sprawdź!  sii.org.pl

pit 38 podatki pit Formularz pit 36 ulga na dzieci pit 2014 PIT przez Internet Program do pit PIT 36 odliczenia podatkowe podatki 2014

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>